با بهترین و جامع ترین مطالب روز بانوان ، همراه شما هستیم .

خواص کنجد – با فواید و خواص دارویی دانه کنجد آشنا بشید

خواص کنجد - با فواید و خواص دارویی دانه کنجد آشنا بشید
0 28

خواص کنجد - با فواید و خواص دارویی دانه کنجد آشنا بشید

معرفی گیاه و دانه کنجد

کنجد گیاهی است یك ساله با ارتفاع حدود یك متر كه قسمت انتهایی ساقه آن پوشیده از كرک است . برگ های آن بیضی ، باریك و نوك تیز است . گل های آن به رنگ سفید یا قرمز، به طور تك تك در كناره برگ های قسمت انتهایی ساقه ظاهر می شوند .

میوه این گیاه به صورت كپسول و محتوی دانه های كوچك و مسطح و بیضوی است كه دانه كنجد نامیده می شود و قسمت مورد استفاده این گیاه است .

وطن اصلی كنجد هندوستان است كه از آنجا به نقاط دیگر دنیا راه یافته است . در حال حاضر چین بزرگترین تولید كننده كنجد در دنیا می باشد . هندوستان و حبشه از نظر تولید، بعد از چین قرار دارند . در ایران نیز مقداری كنجد تولید می شود كه بیشتر آن به مصرف تهیه روغن و حلوا ارده می رسد.

خواص کنجد - با فواید و خواص دارویی دانه کنجد آشنا بشید

تركیبات شیمیایی دانه کنجد

کنجد دارای پروتئین ، ویتامین های B , D , E , F1 و لسیتین (LECITHIN) می باشد . مقدار روغن آن در حدود 50% است. روغن كنجد مركب از حدود 70% اسیدهای چرب اشباع نشده مانند لینولئیك اسید ،‌اولئیك اسید و مقداری اسیدهای چرب اشباع شده مانند اسید پالمتیك و آراشیدیك اسید می باشد .

روغن کنجد یكی از روغن های اشباع نشده و مفید برای بدن است که در آمریكای شمالی و كانادا به مقدار زیاد مصرف می شود ، زیرا این روغن نه تنها كلسترول خون را افزایش نمی دهد، بلكه آن را كاهش نیز می دهد .

برای تهیه روغن کنجد معمولا دانه ها را می شویند تا رنگ روی آن از بین برود. سپس دانه ها را آسیاب كرده و در آب می ریزند تا پوست آنها روی آب بیاید . بعد از گرفتن پوست، دانه ها را خشك كرده و در آب جوش می ریزند و خمیر می كنند . این خمیر را تحت فشار قرار داده تا روغن آن جدا شود . این روغن را روغن سرد می نامند و از تفاله باقیمانده تحت اثر فشار و گرما روغنی بدست می آید كه به نام روغن گرم معروف است كه البته ارزش غذایی روغن سرد را ندارد .

تفاله باقیمانده از این مرحله را معمولا برای علوفه دام ها به كار می برند . خصوصاً این تفاله از نظر داشتن مواد پروتئینی ، غذای خوبی برای گاوهای شیرده است .

مطالب مرتبط
1 از 13

اگر می خواهید از روغن كنجد استفاده كنید دقت كنید كه روغن سرد باشد كه به نام FIRST COLD PRESSED”” معروف است ، زیرا در اثر حرارت دادن، روغن كنجد خواص خود را از دست می دهند .

خواص کنجد - با فواید و خواص دارویی دانه کنجد آشنا بشید

خواص مفید کنجد برای سلامتی بدن

از نظر طب قدیم ایران، كنجد گرم است . كنجد بسیار مغذی است و در اكثر كشورهای فقیر به عنوان جانشین گوشت بكار می رود . خواص مفید کنجد به شرح زیر است :

برای چاق شدن و تقویت نیروی جنسی موثر است.

برای رفع قولنج كنجد را آسیاب كرده و با سركه مخلوط كنید و به مقدار نصف وزن كنجد ، مغز بادام پوست كنده را به آن اضافه كنید. سپس آنها را پودر كنید و هر روز به مقدار یك قاشق سوپ خوری از آن بخورید .

خواص کنجد - با فواید و خواص دارویی دانه کنجد آشنا بشید

خواص دانه کنجد

 •  کنجد گرفتگی صدا را از بین می برد .
 •  نرم كننده معده و روده است.
 •  كره کنجد كه در كانادا بنام تاهیتی معروف است و شبیه ارده می باشد ، غذای خوبی برای رشد بچه هاست.
 •  برگ کنجد را اگر به سر بمالید، باعث رشد و سیاهی موی سر می شود.
 •  ارده نرم كننده معده و روده هاست.
 •  کنجد فشار خون بالا را كاهش می دهد.
 •  کنجد ضد رماتیسم است.
 •  برای رفع ناراحتی كیسه صفرا مفید است.
 •  دم كرده برگ كنجد، اسهال خونی را برطرف می كند.
 • روغن کنجد برای رفع تنگی نفس ، سرفه خشك و زخم ریه مفید است.
 •  روغن کنجد سوزش ادرار را رفع می كند.
 • از روغن كنجد به جای روغن زیتون در سالاد استفاده كنید.

كنجد با تمام فوایدی كه دارد برای معده ی ضعیف مناسب نیست، زیرا هضم آن سنگین است . این گونه اشخاص باید آن را با عسل وسركه بخورند .

خواص کنجد – با فواید و خواص دارویی دانه کنجد آشنا بشید
امتیاز شما به این مطلب

نظر شما چیه ؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.