با بهترین و جامع ترین مطالب روز دنیا ، همراه شما هستیم .

شیرینی رشته ختایی – آموزش طرز تهیه شیرینی رشته ختایی یا کادایف خانگی

شیرینی رشته ختایی - آموزش طرز تهیه شیرینی رشته ختایی یا کادایف خانگی
0 96

 

آموزش طرز تهیه شیرینی رشته ختایی یا کادایف :

شیرینی رشته ختایی یا کادایف از شیرینی های مخصوص رمضان ، در شهر تبریز هست و با انواع مغزها تهیه می شود و بسیار خوشمزه هست.امروز به آموزش این شیرینی می پردازیم .با ما همراه باشید.

مواد لازم جهت تهیه شیرینی رشته ختایی :

 • رشته ختایی خشک: نیم کیلو
 • کره: حدود 200 گرم
 • گردوی به صورت دندان گیر خرد شده: بسته به علاقه نصف الی یک پیمانه (حدوداً 60 الی 130 گرم)
 • پودر گل سرخ محمدی (قیزل گول): حدود سه قاشق غذاخوری
 • هل: حدود یک قاشق غذاخوری سر خالی
 • زنجبیل: حدود یک چهارم الی نصف قاشق غذاخوری
 • دارچین: حدود نصف قاشق غذاخوری (در این شیرینی برخلاف تصور، میزان دارچین نباید زیاد باشد چون هم آن را تلخ و هم سیاه رنگ می کند)
 • مقداری آب: برای خیس کردن رشته ختایی
 • پودر گل سرخ محمدی (قیزل گول) برای ریختن بر روی رشته ختایی: نصف الی یک قاشق غذاخوری
 • مقدار شربت: (میزان شربت دلخواه است)
 • شکر: سه لیوان (لیوان مورد استفاده، معروف به لیوان اندونزی که 175 میلی لیتری می باشد)
 • آب: سه الی سه و نیم لیوان (لیوان مورد استفاده، معروف به لیوان اندونزی، که 175 میلی لیتری می باشد)
 • گلاب (در صورت تمایل): چند قطره (میزان گلاب زیاد نباشد)

نکته : میزان شربت اگر کم بود، می توانیم مجدداً مقداری تدارک ببینیم

پیش از تهیه:

پودر گل محمدی، هل، دارچین و زنجبیل را با هم مخلوط می کنیم.

شیرینی رشته ختایی - آموزش طرز تهیه شیرینی رشته ختایی یا کادایف خانگی
شیرینی رشته ختایی – آموزش طرز تهیه شیرینی رشته ختایی یا کادایف خانگی

طرز تهیه شیرینی رشته ختایی :

شکر و آب را روی حرارت قرار می دهیم تا شکر آب شده و کمی بجوشد و مختصری غلیظ شود. در صورت تمایل گلاب را نیز می افزائیم. اگر غلظت شربت کم بوده و به عبارتی شل باشد، رشته ختایی نرم تر و اگر شربت غلیظ باشد، رشته ختایی خشک تر خواهد بود. لذا اگر خشک تر یا نرم تر می پسندید، میزان شربت را نسبت به آن تنظیم کنید. من کمی نرمش را می پسندم، لذا شربت را “کمی رقیق” گرفتیم.

درون تابه، کره را ریخته و روی حرارت ملایم اجازه می دهیم آب شود. دقت کنیم که کره نجوشد و طعم تند نگیرد. فقط به آرامی آب شود. سپس کره آب شده را در ظرفی میریزیم. در ته تابه، مقداری کره باقی بماند، میزان آن خیلی کم نباشد، زیاد هم نباشد.

سپس نصف رشته ختایی (250 گرم) را کم کم در ته ظرف می چینیم، سعی می کنیم یکدست باشد و با دست کمی فشار می دهیم تا منسجم تر شده و صاف شود. سپس با مقداری آب آن را خیس می کنیم. نه زیاد خیس شود و نه خیلی خشک بماند. بعد از خیس شدن، رشته ختایی حالت چسبنده پیدا خواهد کرد. (دقت کنیم که لایه پائین را زیاد خیس نکنیم، چون لایه بالایی را نیز کمی خیس خواهیم کرد، این کار ممکن است سبب شود که لایه پائینی خیلی خیس شود).

بعد نصف مقدار گردو را روی آن می پاشیم.بعد ادویه جات را روی آن می پاشیم و سپس نصف دیگر گردو را می ریزیم. بعد نصف دیگر رشته ختایی (250 گرم نهایی) را روی آن قرار می دهیم و با دست کمی فشار می دهیم تا صاف شود. سپس مجدداً کمی آب روی آن می پاشیم.

بعد گل محمدی روی آن می پاشیم.سپس کره را با کمک کفگیر سوراخدار روی رشته ختایی می ریزیم.سپس با کناره های قاشق، رشته ختایی قرار گرفته در کناره های تابه را کمی به پائین فشار می دهیم. سپس در فر قرار می دهیم تا بپزد و خوب داغ شود. من در فر (از قبل گرم شده)، با حرارت 170 درجه حدود سی و پنج دقیقه قرار دادم. دمای فرها باهم فرق دارد بی زحمت دقت کنید.

بعد از آن، رشته ختایی کمی برشته شده و ارتفاع آن کمتر شده و منسجم تر خواهد شد.بعد که رشته ختایی پخت و از فر بیرون آوردیم، در حالیکه “رشته ختایی داغ” است، “شربت ولرم” را رویش میریزیم و در تابه را می گذاریم و اجازه می دهیم چند ساعت بماند، تا شهد را به خود جذب کند. بهتر است شب تا صبح باشد.

سپس آن را در ظرفی برگردانده (چه قسمت روی تابه و چه ته تابه می تواند رو به بالا باشد، بسته به علاقه شما دارد) و برش می زنیم. برش زدن آن کمی سخت می باشد (چون رویه آن کمی حالت کریسپی دارد) و کمی حوصله می طلبد. سپس روی آن مقداری پودر گل محمدی و گردوی خرد شده می پاشیم و سرو می کنیم.

نکات:

رشته ختایی را در روی اجاق نیز می توان تهیه کرد ولی با فر بهتر است.

میزان ادویه جات کاملاً ذائقه ای است. ولی در این شیرینی برخلاف تصور، میزان دارچین نباید زیاد باشد چون هم آن را تلخ و هم سیاه رنگ می کند. میزان دارچین به نسبت بقیه ادویه جات باید خیلی کم باشد.

پودر گل محمدی بهتر است کمی درشت تر باشد

با مواد زیر یک تابه بزرگ (حدود 29 الی 30 سانتی متری) رشته ختایی به دست خواهد آمد. لذا می توانید برای تابه کوچکتر مقادیر را نصف کنید.

ارتفاع شیرینی رشته ختایی بهتر است از دو بند انگشت بیشتر نباشد

امیدوارم شیرینی رشته ختایی را درست کنید و از خوردنش لذت ببرید.منتظر رسپی و دستورات آشپزی و شیرینی پزی امتحان شده جدید روز های آینده در این سایت باشید.

طرز تهیه شیرینی رشته ختایی یا کادایف نقد و بررسی شده توسطخانم سوسن ملکی on . رتبه بندی: 2.65

منبع : استاد آشپزی

شیرینی رشته ختایی – آموزش طرز تهیه شیرینی رشته ختایی یا کادایف خانگی
5 (100%) 1 vote

Video:

نظر شما چیه ؟

avatar