با بهترین و جامع ترین مطالب روز دنیا ، همراه شما هستیم .

پرورش جلبک – همه چی درباره پرورش جلبک در خانه

پرورش جلبک - همه چی درباره پرورش جلبک در خانه
0 332

پرورش جلبک

پرورش جلبک در خانه مانند داشتن یک آکواریوم خانگی و محافظت و نگه داری از ماهیان زینتی است. این کار از سودآورترین مشاغل خانگی می باشد و ضمن سوددهی بالا و مناسب برای طولانی مدت ارزش صادراتی دارد و به مصرف علوفه، تولید سوخت سبز برای گلخانه های تولید کننده محصولات ارگانیک و دارویی می رسد.

پرورش جلبک - همه چی درباره پرورش جلبک در خانهپرورش جلبک – همه چی درباره پرورش جلبک در خانه

امروزه پرورش جلبک یکی از منابع مهم غذایی کشورها به حساب می آید و به عنوان غذای آینده انسان و در بخش کشاورزی به عنوان علوفه و مکمل غذایی دام و طیور و آبزیان و کود مورد استفاده قرار می گیرد. این جلبک ها وارد بخش صنعتی نیز شده اند و در بسیاری از محصولات آرایشی، به عنوان منابع سوختی زیستی و در تصفیه فاضلاب ها مورد مصرف قرار می گیرند.  

چگونگی پرورش جلبک خانگی

برای رشد جلبک به فضای کمی نیاز دارید.

برای این کار می توانید یک آکواریوم مناسب، حوضچه یا وان کوچک را انتخاب کنید(نهایتاً 20 الی 30 سانتی متر برای پرورش کافی است). اولین گام برای پرورش جلبک تهیه مخزن یا تانک کوچک است. برای برداشت جلبک ها به وسایل جمع آوری نیاز دارید. این وسایل را می توانید از فروشگاه های آکواریوم تهیه کنید.

کشت ذرت شامل پرورش ذرات جلبک است و جزء کشت های آبی محسوب می شود.

برای شروع این کشت نیاز به خرید اولیه جلبک دارید. گونه و نوع جلبک را از فروشگاه های مطمئن تهیه کنید.

پرورش جلبک - همه چی درباره پرورش جلبک در خانه

پرورش جلبک – همه چی درباره پرورش جلبک در خانه

مخزن خود را در یک مکان روشن و گرم از منزل بگذارید.

در صورت امکان، مخزن خود را تنظیم کنید تا در نزدیکی یک پنجره جنوبی قرار بگیرد که آفتاب زیادی می گیرد. جلبک های اسپیرولینا از بهترین و رایج ترین نوع جلبک برای پرورش در منزل هستند. این جلبک ها برای رشد بهینه به نور و گرما نیاز دارند. لازم به ذکر است که بعضی از تولیدکنندگان خانگی جلبک اسپیرولینا از نور مصنوعی استفاده می کنند اما نتایج با نور طبیعی بهتر می شود.

مخزن را با آب تصفیه شده پر کنید و مخلوط مواد غذایی را با توجه به دستورالعمل بسته بیفزایید.

اگر آب دارای کلر است، اجازه دهید تا چند ساعت بماند تا کلر آن برطرف شود. برای این کار می توانید از فروشگاه های آکواریوم، محلول ضد کلر خریداری کنید.

دمای محیط را نیز در نظر داشته باشید.

دمای مخزن شما باید در حالت مطلوب، 35 درجه سانتی گراد باشد. از دماسنج آکواریوم استفاده کنید تا اطمینان یابید مخزن شما درجه حرارت مناسب برای پرورش جلبک را فراهم می کند. لازم است بدانید که جلبک می تواند دمای پایین بدون مرگ را تجربه کند اما معمولاً در محیط های گرم بهتر رشد می کند.

اگر مخزن شما بسیار سرد است، می توانید آن را با بخاری آکواریوم گرم کنید.

این نوع بخاری را نیز می توانید از فروشگاه های آکواریوم یا فروشگاه حیوان خانگی بخرید.

استارتر جلبک را اضافه کنید. شما باید دستورالعمل ها را به صورت دقیق انجام دهید.

برای تامین اکسیژن باید پمپ آکواریوم را به کار ببرید و یا اگر مخزن شما کوچک است، آن را چند بار در روز هم بزنید. این کار موجب ورود اکسیژن به آکواریوم می شود.

بعد از گذشت 3 تا 6 هفته جلبک ها آماده بهره برداری هستند. آن ها را بر روی پارچه قرار دهید و به آهستگی آب اضافی آن را فشار دهید.

خمیر سبز جلبک تولید شده را می توانید به صورت خام بفروشید. خمیر سبز بعد از 3 تا 6 هفته آماده خواهد شد.

پرورش جلبک - همه چی درباره پرورش جلبک در خانه

پرورش جلبک – همه چی درباره پرورش جلبک در خانه

عناصر لازم برای پرورش دادن جلبک در منزل

دما:

زمانی که نور کافی برای رشد جلبک فراهم گردید، قدم بعدی این است از دمای مناسب برای جلبک ها اطمینان یابید. به طور کلی جلبک ها در محدوده وسیعی از دما رشد می کنند اما هر نوع جلبک در دمای خاصی به رشد حداکثر می رسد.

نور:

فتوسنتز و پرورش جلبک نیاز به نور دارد. البته نیاز نوری آن ها کم است و در واقع یک دهم نور خورشید برای پرورش و رشد جلبک کافی است. در اکثر سیستم های رشد خانگی جلبک، نور فقط به بالای آب حدود 7 تا 10 سانتی متری وارد می شود. با این حال زمانی که جلبک ها شروع به رشد می کنند، سطح آب متراکم می شود و جلوی نفوذ نور را به داخل آب می گیرند. بنابراین قرار دادن منبع نور در سیستم و بین مخازن الزامی است.

پرورش جلبک - همه چی درباره پرورش جلبک در خانه

پرورش جلبک – همه چی درباره پرورش جلبک در خانه

هوادهی:

با یک پمپ هوادهی کوچک می توانید نیاز اکسیژن و دی اکسید کربن جلبک را تامین سازید.

مواد غذایی:

در دسترس بودن مواد غذایی منجر به رشد جلبک خواهد شد. شما می توانید مواد مصرفی مورد نیاز را از فروشگاه های آبزیان یا محصولات کشاورزی فراهم کنید. مواد مورد نیاز آن نیز شامل سولفات منیزیم، نیترات پتاسیم، اسید سیتریک، نمک، اوره، سولفات آهن، سولفات آمونیوم و بی کربنات سدیم می باشد.

آب، اکسیژن و دی اکسید کربن از مواد حیاتی برای پرورش و تکثیر جلبک هستند. البته جلبک های متفاوت می توانند نیاز متفاوت داشته باشند.

پرورش جلبک - همه چی درباره پرورش جلبک در خانهپرورش جلبک – همه چی درباره پرورش جلبک در خانهدر این مطلب با پرورش جلبک آشنا شدید. امیدواریم این مطلب موجبات رضایت شما دوستان عزیز را فراهم کرده باشد و از خواندن آن لذت برده باشید.

منبع : آرگا

پرورش جلبک – همه چی درباره پرورش جلبک در خانه
5 (100%) 1 vote

Video:

نظر شما چیه ؟

avatar