با بهترین و جامع ترین مطالب روز دنیا ، همراه شما هستیم .

شیر خشک – شیرخشک مناسب برای نوزادان نارس کدام است؟

شیر خشک - شیرخشک مناسب برای نوزادان نارس کدام است؟
0 72

 

شیر خشک – شیرخشک مناسب برای نوزادان نارس کدام است؟

شیر خشک - شیرخشک مناسب برای نوزادان نارس کدام است؟
شیر خشک – شیرخشک مناسب برای نوزادان نارس کدام است؟

نوزادان نارس در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان نگهداری می‌شوند. در این بخش نوزادان از نظر دریافت مواد غذایی و مایعات تحت نظر قرار می‌گیرند. برای نوزادان نارس شیر مادر بهترین گزینه است اما ممکن است مادر شیر کافی تولید نکند می‌توانید از شیرخشک‌های مخصوص نوزادان نارس برای تغذیه نوزاد استفاده کنید با مجله جشن عروسی همراه باشید

مکمل‌های نوزاد نارس

نوزادانی که زودتر از موعد به دنیا می‌آیند بسیاری از مواد غذایی که نوزادان ترم در طول هفته‌های پایانی بارداری از مادر می‌گیرند را دریافت نمی‌کنند که از جمله آنها می‌توان به ویتامین‌ها و مواد معدنی اشاره نمود. به همین دلیل شیرخشک‌های نوزادان نارس با نوزادان ترم متفاوت است زیرا مواد موجود در آنها به گونه‌ای است که این کمبودها در آنها جبران شود.

چطور به نوزاد نارس شیر خشک دهید

قبل از شروع تغذیه نوزاد نارس با شیر خشک، حتما خودتان و نوزادتان را در موقعیت و وضعیت راحتی قرار دهید به گونه‌ای که نوزاد به شما نزدیک باشد. به طور معمول اگر شما دهان نوزاد را لمس کنید او دهانش را باز خواهد کرد و شروع به مکیدن می‌نماید. نوزادان اغلب هنگام تغذیه خواب هستند. اگر این طور بود سعی کنید پاها و دستان او را به آرامی نوازش کنید یا استراحتی به خودتان و او بدهید تا تغییر وضعیت داشته باشید و مثلا پوشک او را عوض نمایید. در چنین حالتی او اغلب از خواب بیدار می‌شود.

تغییر وضعیت هنگام تغذیه

در تغذیه با شیر مادر شما به طور طبیعی کودک را به سینه چپ یا راست تغییر وضعیت می‌دهید. سعی کنید به یاد داشته باشید که این کار را هنگام تغذیه کودک با شیر خشک هم انجام دهید. این کار به رشد جسمی فرزندتان کمک فراوانی می‌کند.

مواد غذایی مورد نیاز نوزاد نارس

همانطور که گفته شد شیر مادر بهترین گزینه برای تغذیه نوزاد نارس می باشد اما گاهی اوقات این نوزاد نیاز به مواد مغذی بیشتری هم دارد.

شیرخشک ویژه:

 نوزاد نارس به شیرخشک‌های خاصی نیاز دارد. پزشک متخصص در مورد بهترین گزینه برای تغذیه نوزاد به شما مشورت خواهد داد. کودک شما ممکن است نوع دیگری از شیرخشک را  نیز در ماه‌های اول نیاز داشته باشد که مواد مغذی آن از شیر خشک معمولی غنی‌تر است.

پروبیوتیک:

پروبیوتیک‌ها می‌توانند نوزاد را از خطر عفونت‌های روده محافظت نمایند. پروبیوتیک‌ها مکمل‌هایی است که حاوی باکتری‌های مفید هستند. در مطالعات مختلف مشخص شده است پروبیوتیک‌ها خطر ابتلا به نکروزان آنتروکولیت، عفونتی که می‌تواند روده نوزادان نارس را تحت تاثیر قرار دهد، کاهش دهد.

انواع شیرخشک مناسب نوزاد نارس

شیر خشک - شیرخشک مناسب برای نوزادان نارس کدام است؟
شیر خشک – شیرخشک مناسب برای نوزادان نارس کدام است؟

شیرخشک بیمارستان: زمانی که نوزاد نارس شروع به مصرف شیر می‌کند، پزشک مقدار کمی شیرخشک که کالری مشابه کالری شیرمادر دارد به او تجویز می‌کند. هرچند ممکن است پزشک از شیری با کالری بالا برای نوزاد استفاده نماید تا نوزاد سریعتر رشد کند. این شیرخشک پروتئین بیشتری نسبت به دیگر انواع شیرخشک دارد.

شیرخشک قبل از ترخیص: قبل از ترخیص نوزاد معمولا شیرخشکی به او داده می‌شود که کالری بالایی داشته و حاوی پروتئین، ویتامین، مواد معدنی و … فراوانی است.

شیرخشک تقویتی:

 نوزادان نارس یا با وزن کم که با شیر مادر تغذیه می‌نمایند ممکن است نیاز به کالری بیشتری نسبت به شیر مادر داشته باشند. در این حالت معمولا شیرخشک تقویتی استفاده شود که اغلب از شیر گاو تهیه می‌شود و به شکل پودر یا مایعات می‌توان آن را به شیر مادر اضافه نمود و به این ترتیب پروتئین و کالری بیشتری را به بدن نوزاد می رساند. هرچند برای تقویت شیر مادر می‌توان از شیرهای ضدحساسیت و بدون لاکتوز یا شیرسویا نیز استفاده کرد.

 

منبع : مجله عروسی

شیر خشک – شیرخشک مناسب برای نوزادان نارس کدام است؟
5 (100%) 1 vote

Video:

نظر شما چیه ؟

avatar