با بهترین و جامع ترین مطالب روز دنیا ، همراه شما هستیم .

ریتالین – موارد استفاده از داروی ریتالین چیست ؟عوارض ریتالین چیست؟

ریتالین - موارد استفاده از داروی ریتالین چیست ؟عوارض ریتالین چیست؟
0 67

 

ماهیت و موارد استفاده ریتالین چیست؟

متیل فنیدیتبا که اون رو در بازار با نام ریتالین می شناسیم، اولین بار در سال 1954 کمپانی داروسازی نوارتین، اون رو به بازار دارویی عرضه کرد.

موارد استفاده ریتالین در ابتدا برای درمان افسردگی، خواب آلودگی، سندرم خستگی مزمن و… قرار بود استفاده بشه اما بعدها با گستردگی دانش جهانی دانشمندان متوجه شدن می تونن از این دارو در بیش فعالی و کم توجهی کودکان هم بهره ببرن.

قرص ریتالین خواصی شبیه آمفتامین قرص مشهور اکستازی داره که دانشجویان به دلیل تأثیر اون در درمان خواب آلودگی در طول روز، برای درس خواندن در طول شب از اون استفاده می کنن.

ریتالین - موارد استفاده از داروی ریتالین چیست ؟عوارض ریتالین چیست؟

استفاده محدود و کنترل شده ریتالین باعث عادت کردن بدن مصرف کننده به دوزهای پایین و در نتیجه ایجاد علاقه فرد به استفاده از دوزهای بالاتر شده و متاسفانه تا الان در چند مورد سو مصرف ریتالین، منجر به مرگ شده.

متاسفانه مصرف کنندگان این دارو تصور می کنن ریتالین بی خطره و عوارض ریتالین نامحسوسه، در حالی که عوارض مصرف خودسرانه این قرص ها می تونه در حد موادی چون کوکایین و آمفتامین باشه و باید بدونیم که ترک کردن داروهای محرک آمفتامینی مثل ریتالین و اکستازی، بسیار سخت تر و پیچیده تر از سایر مواد مخدرها هم هست…

موارد استفاده ریتالین چیست؟

مدت اثر این دارو چهار تا شش ساعته؛ بنابراین باید این دارو را یک یا دو بار در روز مصرف کرد. بین کودکان از نظر پاسخ هایشان به این داروها تفاوت های زیادی وجود دارهد، برخی کودکان سریعا و به مقدار کم دارو پاسخ میئن، ولی بعضی دیگه فقط به مقدار زیاد دارو بدنشون پاسخگوست.

ریتالین - موارد استفاده از داروی ریتالین چیست ؟عوارض ریتالین چیست؟

چگونه باید ریتالین رو مصرف کرد؟

  • ریتالین، رو دقیقا مطابق با پزشک خود تجویز کنید. پزشک ممکنه گاهی اوقات دوز مصرفی رو تغییر بدن.
  • این دارو رو در مقادیر کمتر یا بیشتر از تجویز پزشک مصرف نکنید.
  • ریتالین، ممکن است عادت ایجاد کنه. هرگز این دارو رو با یک فرد دیگه به ویژه افرادی که سابقه سوء مصرف مواد یا اعتیاد دارن، به اشتراک نگذارید.
  • تمام اطلاعات بیمار، راهنماهای دارویی و ورق های آموزشی ارائه شده به شما را بخوانید. اگر سوالی دارید، از دکتر یا داروساز بپرسید.
  • برای جلوگیری از مشکلات خواب، این دارو را صبح بخورید.
  • قرص های ریتالین و قرص های ریتالین، SR حداقل باید 30 تا 45 دقیقه قبل از غذا مصرف بشن.
  • در یک نوبت کل قرص رو کامل ببلعید و اون رو نجوید چراکه ممکنه بیش از یک بار دارو رو آزاد کنه.
  • در هنگام استفاده از ریتالین، پزشک شما باید در بازبینی های منظم خود پیشرفت کند. به هر پزشک که به شما در مورد اینکه شما از این دارو استفاده می کنید صحبت کنید.
  • اگر به جراحی نیاز دارید، قبل از وقت به جراح بگویید که شما از ریتالین، استفاده می کنید. ممکن است لازم باشه مصرف دارو برای مدت کوتاهی متوقف شه.
  • دارو رو در دمای اتاق به دور از گرما و رطوبت، دارو رو نگه دارید.

عوارض ریتالین چیست؟

ریتالین - موارد استفاده از داروی ریتالین چیست ؟عوارض ریتالین چیست؟

عوارض قرص های ریتالین قابل کنترله. پزشکان عموما قبل از تجویز این دارو یک ارزیابی قبل از درمان، که دربرگیرنده بررسی عملکرد قلبی بیمار، وجود اختلالات حرکتی و عملکرد کبدی و کلیوی است، انجام میدن و در صورت وجود مشکل در این اعضا و اختلالات متابولیسم، میزان مصرف داروها رو کاهش یا از داروی دیگه ای استفاده میکنن.

منبع : مثبت سبز

ریتالین – موارد استفاده از داروی ریتالین چیست ؟عوارض ریتالین چیست؟
5 (100%) 1 vote

Video:

نظر شما چیه ؟

avatar