با بهترین و جامع ترین مطالب روز دنیا ، همراه شما هستیم .

آموزش روش تکثیر ریحان همراه با نکات مهم جهت پرورش آن

0 150

روش تکثیر ریحان :

آیا می دانید روش تکثیر ریحان چگونه است ؟ ریحان از سبزی های مورد علاقه و پرطرفدار بیشتر ایرانی‌ ها محسوب می گردد و دارای خواص بی نظیری برای درمان بیماری ها می باشد. کاشت و تکثیر ریحان در گلدان و در فضای آپارتمان بسیار ساده است و در هر زمان و هر فصلی می توان آن را پرورش داد و علاوه بر داشتن گلدانی سبز در فضای منزل، از خوردن ریحان تازه لذت برد. در این مقاله با روش کاشت ریحان به طور کامل آشنا خواهید شد.

روش تکثیر ریحان
روش تکثیر ریحان

روش کاشت و تکثیر ریحان

ریحان سبزی معطر و خوشمزه ایی است و از جمله سبزی های مورد علاقه ایرانیان می باشد که بر روی سفره اکثر خانواده ها دیده می شود. این گیاه با ارزش که به عنوان طعم دهنده نیز در آشپزی کاربرد دارد علاوه بر سبزی خوردن، در تهیه سالاد نیز مورد استفاده قرار می گیرد، به این صورت که آن را خشک می کنند و در انواع غذاهای مختلف از آن استفاده می کنند. از جمله خواص ریحان می توان به خاصیت دارویی آن اشاره نمود که می توان از آن به عنوان یک آرام بخش و مسکن استفاده کرد.

روش تکثیر ریحان
روش تکثیر ریحان

در حالت کلی، تکثیر سبزی ریحان به روشهای مختلفی از جمله بذر، انتقال نشاء و قلمه می باشد. به منظور کاشت و تکثیر این گیاه معطر در گلدان نیز می توان هم از بذر گیاه و هم از ساقه های آن استفاده کرد.

روش تکثیر ریحان
روش تکثیر ریحان

 

پرورش ریحان

در زیر اطلاعانی در زمینه کاشت ریحان گردآوری کرده ایم که امیدوارم برای شما عزیزان مؤثر واقع شود.

بهترین زمان برای کاشت و تکثیر ریحان اوایل فصل بهار می باشد. گیاه ریحان معمولا به صورت مستقیم کشت می شود.

برای بذر پاشی ریحان می توانیم بذرها را به صورت خطی یا دست پاش در فاصله های منظم از یکدیگر کشت کنیم.

روش تکثیر ریحان
روش تکثیر ریحان

زمانی که گیاه ریحان گل بدهد باید گلهای آن را قطع کنید زیرا مانع از رشد مجدد ریحان می شود. ریحان مانند اغلب گیاهان خوراکی نسبت به سرما حساس است بنابراین تا زمانی که هوا سرد نشده به رشد خود ادامه می دهد.

روش تکثیر ریحان
روش تکثیر ریحان

نکته مهمی که در مورد پرورش ریحان باید رعایت شود مناسب و آماده بودن خاک برای کاشت ریحان می باشد، استفاده از مالچ روش مناسبی است به خصوص در فصل تابستان، چون خاک رطوبت خود را از دست می دهد اما در مناطق سردسیر این فرایند باید با تاخیر صورت گیرد تا زمانی که دمای هوا به حدود  ۱۰ تا ۱۵ درجه سانتی گراد برسد.

آموزش روش تکثیر ریحان همراه با نکات مهم جهت پرورش آن
5 (100%) 1 vote

Video:

نظر شما چیه ؟

avatar