با بهترین و جامع ترین مطالب روز دنیا ، همراه شما هستیم .

معرفی زيپلين به همراه آموزش نگهداری

زيپلين معرفی به همراه آموزش نگهداری
0 747

معرفي گياه زيپلين

گل آپارتمانی زیپلین یا موسی در گهواره گیاهی زیبا از خانواده برگ بیدی یا و زادگاه آن مکزیک می باشد. برگ های پهن و نیم گوشتی به طول ۳۰ سانتیمتر که در حول یک محور رشد می کند. رنگ برگ ها سبز براق با رگه های ارغوانی و پشت آنها ارغوانی تند می باشد، در برابر سایه مقاومت خوبی نشان می دهند و گل های سفید و زیبایی در لابه لای برگ ها ظاهر می شود،


نام فارسی

ندارد

نام فارسی رایج

زیپلین – رهوئو

نام علمی

Tradescantia spathacea 

بومی منطقه

مکزیک

نام های دیگر

ندارد

 


مراقبت و نگهداري زيپلين

نور

نور کامل در سایه نسبی بهترین شرایط نوری است، مواظب تابش اشعه مستقیم آفتاب باشید. مخصوصاً در ظهر و از پشت شیشه.

آبیاری

خاک را در هر حال مرطوب نگه دارید، در تابستان ۲-۳ بار در هفته و در زمستان یک بار در هفته آبیاری کنید (در صورت کاهش دما به ۱۵ درجه، آبیاری را به هر ۱۰ روز یکبار کاهش دهید). از آب سبک بدون املاح استفاده کنید.

دما

درجه حرارت زندگی برای انسان ،بهترین محیط رشد آن است. حداقل درجه حرارت قابل تحمل برای زیپلین در زمستان ۱۶ و حداکثر در تابستان ۲۱ درجه است.

رطوبت

حداقل ۲ بار در هفته در طول سال غبارپاشی کنید، در صورتی که درجه حرارت بالا باشد عمل غبارپاشی را زیاد کنید، در زمستان از آب ولرم استفاده نمایید.

تمیزنمودن برگ

غبارپاشی جهت تمیز نمودن برگ ها کفایت می کند، از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید، زیرا باعث مسدود شدن روزنه های گیاهان آپارتمانی می شود.

گل دهی

اوایل تابستان

تغذیه

با کودهای مایع یا جامد محلول در آب مخصوص گیاهان زینتی هر دو هفته یکبار گیاه را تغذیه نمایید، نصف میزان که به بقیه گیاهان آپارتمانی داده می شود کافی است.

هرس

این گیاه معمولا به هرس نیازی ندارد .

تکثیر

جدا کردن پاجوش گیاه از پائین گیاه مادری در بهار یا تابستان، تقسیم ریشه در بهار. پس از ظهور گل پای گیاه نیز از کنار بوته مادری شروع به رشد می کند، زمانی که پاجوش ها به ارتفاع ۱۰ سانتیمتری رسیدند گیاه را از گلدان خارج کنید  و به آرامی پاجوش را جدا  نمایید، گلدان های کوچک تر را تهیه و پاجوش جدا شده از مادر را درون گلدان با پیت و شن کاشت کنید، دو روز اول آبیاری نکنید و در سایه نگهدارید.

تعویض گلدان

در صورتی که رشد گیاه سریع باشد، هر سال گلدان را با یک اندازه بزرگتر تعویض کنید، در غیر این صورت به سال بعد موکول کنید.

خاک

خاک لیمونی با پیت بهترین محیط رشد را تشکیل می دهند.


منبع : باغبون

معرفی زيپلين به همراه آموزش نگهداری
1 (20%) 1 vote

Video:

نظر شما چیه ؟

avatar