با بهترین و جامع ترین مطالب روز دنیا ، همراه شما هستیم .

معرفی گیاه بامبو به همراه آموزش نگهداری

معرفی گیاه بامبو به همراه آموزش نگهداری
0 492

معرفی گیاه بامبو

بامبو با نام علمی Bambusa Vulgaris که در زبان فارسی از آن به خیزران یا نی نام برده می شود گیاهی چند ساله از تیرۀ گندمیان است که بومی آسیاست. اما بامبو هایی که امروزه در بازار به عنوان یک گیاه خانگی یا آپارتمانی به فروش می رسند و به لاکی بامبو (lucky bamboo) یا بامبوی خوش قدم شهرت دارند در اصل نوعی از این گیاه به نام بامبوی نواری (با نام علمی Dracaena sanderiana) هستند که گونه ای از گیاهان بوته‌ای با ساقه باریک و انعطاف‌پذیر به شمار می آیند. این گیاه معمولا در کف جنگهای بارانی رشد می‌کند و بومی کشور کامرون در مناطق گرمسیر غرب آفریقاست.

امروزه پرورش این گیاه در نواحی جنوب شرق آسیا به ویژه کشور تایلند بسیار رایج است. مردمان تایلند معتقدند که خوش شانسی می آورد و نگهداری آن با تعداد مختلف معانی خاصی دارد. آنها معتقدند که نگهداری تعداد دو شاخه، نشانه عشق و ازدواج است. سه شاخه نشانه خوشبختی، پنج شاخه نشانه سلامتی، هفت شاخه نشانه پولدار شدن و ثروت و نه شاخه نشانه خوش یمنی در تمام امور زندگی است.

لاکی بامبو با شرایط آپارتمانی بسیار سازگار است زیرا نور غیر مستقیم برای آن بهتر از نور مستقیم است. نور مستقیم موجب زرد شدن و سوختن برگ‌های آن می‌شود. اگرچه این گیاه در خاک بهتر رشد می‌کند ولی عمدتا به صورتی که ریشه‌های آن در آب قرار دارد فروخته و نگهداری می‌شود. در این شرایط آب گیاه باید هر دو هفته یک بار تعویض شود. آب معدنی و آب شهری تصفیه شده با فلوئور کم یا آب آکواریوم تصفیه شده برای آن مطلوب تر است. برای زیبایی بیشتر با بهره گیری از نیروی جاذبه زمین و تنظیم جهت نور می‌توان در طول زمان حالت پیچشی به گیاه داد. ارتفاع این گیاه بوته‌ای به یک و نیم متر می‌رسد، طول برگ های آن ۱۵ تا ۲۵ سانتی‌متر و قطر آن یک و نیم تا ۴ سانتی‌متر است و معمولاً در قطعات کوچک و در آب قلمه زنی می‌شود.


نام فارسی

بامبو

نام فارسی رایج

لاکی بامبو

نام علمی

DRACAENA SANDERIANA

بومی منطقه

کامرون و مناطق گرمسیری غرب آفریقا

نام های دیگر

گیاه مرداب , Ribbon Dracaena , Belgian Evergreen , Ribbon Plant


مراقبت و نگهداری

نور

نور مستقیم را نمی پسندد و بهتر است از پنجره ۲تا ۵متر فاصله داشته باشد و بعد از سازگار شدن بامبو با محیط بهتر است از جا به جایی آن پرهیز کنید چون بسیار عاشق ثبات است و با جا به جایی ممکن است برگ های آن زرد شود.

آبیاری

اجازه دهید کلر آب برود سپس فقط تا چند بند آخر لاکی بامبو در گلدان آب بریزید. اگر آب با کلر باشد رنگ برگ ها زرد می شود. هر ۱۵ روز ۱ بار آب لاکی بامبو را عوض کنید یا روش ساده تر تقریبا هر چند روز یک بار که آب آن کمی بخار می شود مقداری آب به گلدان اضافه کنید. 

دما

بین ۱۸-۲۵ درجه سانتی گراد رشد می کند.از قرار دادن آن در معرض باد کولر ونسیم خودداری نماییدودر مجاورت شومینه و بخاری قرار ندهید. 

رطوبت

متوسط.چون اکثرا در آب نگهداری می شود بخارحاصل از آب کافی ست.

تمیزنمودن برگ

به وسیله ی پارچه یا اسفنج مرطوب.

تغذیه

هر ماه چند قطره از کودهای مخصوص لاکی بامبو در آب گلدان ریخته شود.

هرس

می توانید جوانه های جانبی را اگر دوست ندارید ببرید .

تکثیر

آسان ترین روش بریدن جوانه های جانبی لاکی بامبو در فصل تابستان و قرار دادن آن در آب است.

تعویض گلدان

هروقت احساس کردید گلدان دیگر مناسب نیست آن را تعویض کنید.

خاک

اگر lucky bamboo را در خاک نگه می دارید باید از خاک مخصوص استفاده کنید که آب را در خود نگه می دارد.از خاک ژله ای نیز می توان استفاده کرد.


نکات و ملاحظات

لاکی بامبو نسبت به رنگ قرمز واکنش مثبت نشان می دهد وتجربه نشان داده باعث افزایش رشدش می شود. برعکس در مقابل رنگ مشکی پژمرده شده و به مرور از بین می رود.


منبع : باغبون

معرفی گیاه بامبو به همراه آموزش نگهداری
امتیاز شما به این مطلب

Video:

نظر شما چیه ؟

avatar