با بهترین و جامع ترین مطالب روز دنیا ، همراه شما هستیم .

معرفی پاندانوس به همراه آموزش نگهداری

پاندانوس معرفی به همراه آموزش نگهداری
0 290

معرفي گل پاندانوس

 

زیبایی خاص این گیاه زینتی روییدن برگها در طول محور ساقه است که درصورت قرار دادن آن روی پایه نظرها را به خود جلب میکند.پاندانوس خود را با هر شرایط محیطی از جمله منازل، شرکت ها و بانک ها سازگار میکند. برگها کشیده، بلند و سبز و دارای خطوط سفید و کرم و زرد رنگ میباشد. در سر تا سر حاشیه برگها از قاعده تا نوک مملو از دندانه های ظریف و خار مانند است. با زیاد شدن سن گیاه احتیاج به جا و مکان بیشتری دارد.در محل اتصال برگ با ساقه جوانه هایی با ریشه های کوچک می رویند که قابل انتقال به گلدان دیگر هستند. انتخاب نام انگلیسی Screw (پیچ) برای آن به علت در برگرفتن ساقه توسط برگها به صورت مارپیچ است،خانواده آن پانداناسه و متعلق به مناطق گرم است.


نام فارسی

ندارد

نام فارسی رایج

پاندانوس 

نام علمی

Pandanus veitchii

بومی منطقه

شرق آسیا

نام های دیگر

کادی , کدر , پاندانوس,برگ خنجری

 


مراقبت و نگهداري پاندانوس

نور

به نور کافی و تقریبا آفتابی احتیاج دارد،ولی نور آفتاب ظهر به گیاه صدمه میزند،اگر محیط دارای نور کافی نیست هر چند وقت یکبار به محل پر نورتری انتقال دهید،در غیر این صورت برگها سبزی و شادابی خود را ازدست میدهند.—

آبیاری

بین دو آبیاری باید خاک خشک شود.با آب کتری سرد شده آبیاری را انجام دهید در غیر این صورت نوک برگ های این گیاه می سوزد.

دما

حداقل درجه حرارت در زمستان ۱۰ درجه سانتیگراد است که در صورت کمتر شدن آن باید آبیاری متوقف شود.در تابستان درجه حرارت طبیعی اتاق برای آن مطلوب است و در صورت بالا رفتن دما باید آن را غبارپاشی کنید.

رطوبت

اضافه نمودن آب به زیر گلدانی سنگریزه دار بدون ایجاد تماس ته گلدان با آب در ایجاد رطوبت پایدار کمک میکند.

تمیزنمودن برگ

بهتر است برگها را با پارچه نرم و اسفنج مرطوب تمیز کنید.

تغذیه

کمبود عناصر خاک گلدان را با اضافه نمودن کود شیمیایی مخصوص گیاهان زینتی هر ۲۰ روز یکبار طبق دستور جبران نمایید.معمولا زمانی که برگهای جوان گیاه در وسط بوته سفید می شوند و شکل زیبایی به گیاه می دهد و به نظر میرسد که این حالت طبیعی است، درحالی که  پاندانوس از کمبود آهن مخصوصاً در تابستان رنج می برد. 

هرس

این گیاه معمولاً به هرس نیازی ندارد .

تکثیر

جدا کردن پاگیاه در بهار و ریشه دار نمودن آنها(هر پاگیاه در یک گلدان کاشت گردد) 

تعویض گلدان

هر یکسال و یا یکسال و نیم یکبار گیاه احتیاج به تعویض  گلدان دارد.گیاه ترجیح میدهد در گلدان کوچکتری زندگی نماید. متراکم شدن ریشه ها و کم شدن رشد در بهار علامت تعویض گلدان است،
-گلدان را قبل از تعویض ابیاری کنید و سپس گیاه را خارج نمایید.
– خاکهای کهنه را به ملایمت کنار بزنید،گیاه را در وسط گلدان جدید قرار دهید و خاک جدید اضافه کنید.ساقه ضخیم و کوتاه این گیاه بر روی انبوهی از ربشه های به هم پیچیده میرویند و برگهای ضخیم،غلافی و قایق مانند آن به طرف پائین متمایل میشوند.گیاه را باید روی پایه یا محل بلند و به دور از محل رفت و آمد قرار داد.

خاک

کمپوست و پیت به نسبت ۴ به یک با خاک و کود آماده کاشت

 


منبع : باغبون

معرفی پاندانوس به همراه آموزش نگهداری
امتیاز شما به این مطلب

Video:

نظر شما چیه ؟

avatar